כך תכתבו כותרות משנה מרתקות שיוסיפו ערך למאמר שלכם

כתיבת כותרות משנההשקעתם בכותרת המאמר, כי היא מושכת את תשומת לב הקוראים. אך אל תזניחו את כותרות המשנה! אם אתם סבורים שהמאמר שלכם טוב בלעדיהן, אתם טועים.

79% מהגולשים באינטרנט סורקים בשניות ספורות את העמוד לפני שהם קוראים אותו. מה הם מחפשים? ניחשתם נכון – כותרות משנה.

כותרות משנה כתובות היטב מסייעות לקורא להבין במבט אחד את נושא המאמר, ומה הוא יכול לקבל מכל פסקה או שתיים. בנוסף, כותרות משנה מארגנות את התוכן. טקסט ארוך מדי משיג מטרה הפוכה. אנשים עוזבים אתרי אינטרנט בגלל מאמרים משעממים המכילים שפע טקסט שחור.  מאמר זה מגיש מספר טיפים לבחירת כותרות המשנה הנכונות.

כותרות משנה צריכות להיות מעניינות, אך נטולות משחקי מילים

כותרות משנה מצחיקות שמשתמשות במשחקי מילים או בקלישאות, גורמות לקורא לחשוב שהטקסט הוא זול. כותבי תוכן משתמשים לעתים במשחקי מילים, במשפטים או באמירות נדושות, כשאינם בטוחים איך לתאר את הפסקה שכתבו באופן תמציתי ואמיתי יותר.

כדי למנוע תרחיש זה, התבוננו על כל פסקה או שתיים ושאלו את עצמכם: מהו נושא הפסקה? מהו החלק החשוב ביותר בה? מה אני רוצה שהקורא ייקח מפסקה זו?

התשובות לשאלות אלו יסייעו לכם לחבר כותרות משנה המעניקות תצוגה מקדימה של הפסקאות. כותרת משנה במאמר על היכרויות, למשל, תהיה: המקומות הטובים ביותר לפגוש גברים. עכשיו הקורא יודע למה לצפות, ויהיה מעוניין להמשיך לקרוא.

אל תכתבו כותרות סתמיות

אחת הבעיות בניסוח כותרות משנה היא לנסח אותן ביצירתיות. כותרת משנה מעניינת ומקורית תהיה מוצלחת, אך יש להימנע מבלבול או הטעיית הקורא.

לכן אם יש לכם מאמר רפואי, למשל, שמסביר על טיפולים לכאבי בטן, חשוב שכותרת המשנה לא תכיל מונחים רפואיים אותם הקורא הממוצע אינו מכיר.

גם אם לדעתכם הכותרת תיצור עניין, זכרו שהקורא מעוניין לקבל פתרונות מהטקסט שלכם, ואינו מעוניין לבזבז זמן בניסיון להבין מה אתם אומרים. אם הוא קורא מחפש מידע על 'באשת הנשימה', למשל, הוא רוצה להבין יותר על הנושא, ולא להתבלבל ממנו.

כותרות משנה באורכים זהים

למרות שכותרות המשנה שלכם משתנות בתוכן, עליהם להתאים באורכן כדי ליצור עקביות לאורך המאמר. חשוב להימנע מכותרות משנה קצרות ואחרות ארוכות.

ככלל, נסו שלא לכתוב כותרות משנה ארוכות מדי, והתמקדו בחמש או שש מילים שיוצרות השפעה. בחירת מילים שאינה מייגעת היא אמנות, וחלק חשוב מכותרות המשנה היא כתיבת מסר נוקב.

כל כותרת משנה היא צעד קדימה

כל כותרת משנה בונה את המאמר ומניעה את הקורא צעד אחד קרוב יותר אל היעד שלו להבנת הנושא שלכם.

כשאתם כותבים כותרות משנה חזקות המחוברות אל עיקרי המאמר שלכם, אתם מציעים לקורא מסע מרגש ובטוח, במקום להניח לו לצעוד אל האוקיינוס האפל של טקסט שאינו מאורגן.