למה חשוב לערוך טקסט?

חשיבות עריכת טקסטיםסיימתם את כתיבת המאמר שלכם ועכשיו אתם ניגשים לתהליך העריכה. אילו שינויים תבצעו במאמר ולמה? האם מטרת העריכה היא להבליט נקודת מבט מסוימת? מאמר זה עונה על שאלות אלו ואחרות.

העריכה היא שלב חיוני בכתיבת מאמרים

לפני הפרסום יש למחוק חלק מהטקסט או להוסיף משפטים, ולגלות שגיאות עובדתיות או דקדוקיות. אך הכלל החשוב ביותר הוא ששום מאמר אינו מפורסם לפני שהוא נערך.

ובעוד שחשוב לערוך את המאמר, חשוב גם להבין כיצד לערוך אותו. כך מתבצע תהליך העריכה:

תיקון שגיאות – ראשית יש לבצע הגהה מקיפה ולגלות שגיאות דקדוקיות או שגיאות כתיב.

יש לוודא שהמאמר תואם את הסגנון אליו כיוונתםכותרות, למשל, יופיעו במקומות שלא היו קודם, וכותרות אחרות יימחקו, אם אינן מושכות את הקוראים להמשיך לקרוא.

אורך המאמר – לפני פרסום מאמר, יש לקחת בחשבון את אורך המאמר, הפרסומות שיופיעו בדף והתמונות. לכן יש גבול למספר המילים שהמאמר מכיל.

בדיקת העובדות במאמר – אחריותכם היא לוודא שכל מה שנכתב מדויק, ולכן יש לבדוק מחדש את דיוק העובדות, השמות, התאריכים, המקומות והציטוטים.

חשוב לבדוק דיוק טענות ולפתור כל חוסר היגיון

כך, למשל, מאמר ביקורת פוליטי אינו יכול לטעון במפורש עת הצורך בשינוי שיטת הממשל, אלא אם כן הוא מכיל דיווחים חדשותיים פרטניים. זה לא אומר שאינכם יכולים לטעון שקיימות שיטות אחרות להתמודד עם המצב הפוליטי, פשוט אינכם יכולים לומר שהשינוי התרחש פתאום.

בדקו היטב את נכונות טענותיכם ונסו למצוא פתרון ששומר על טיעוניכם, תוך שמירת העובדות. יש הבדל מכריע בין שינוי הטענות, לבין שימוש בשפה שתסייע לכם להבליט את הנקודה שלכם ביעילות.

מלבד דקדוק ודיוק – המאמר צריך להיות קריא

בתהליך העריכה, נסו לגשת למאמר כמו הקורא הממוצע שאינו יודע כלום על הנושא. שאלו את עצמכם אם הנקודה של המאמר ברורה, אם אתם צריכים לשנות את השפה כדי לגשר על הפער בין שתי נקודות נפרדות, ואם קיימים משפטים שאינם הגיוניים ואינם מוסברים מספיק.

בתום העריכה עברו שוב על המאמר ובדקו האם השינויים מקלים על הקריאה. אם ביצעתם שינויים משמעותיים, ערכו שוב את המאמר וכתבו מספר משפטים שמתארים את ההיגיון שבטענותיכם. אם השינויים שביצעתם משרתים את המאמר, התהליך הסתיים. אם העובדות במאמר עדיין בעייתיות, חשבו על פתרון חדש.

אל תהיו סלחניים – טקסט שאינו קריא הוא טקסט שאנשים לא קוראים

האחריות שלכם ככותבים היא שהכותרות והמאמר יהיו ברורים ופרטניים, ושהמסר יהיה ברור. מאמרים אטומים או מאמרים שנכתבים בקודים, זוכים להתעלמות הקוראים. מצד שני, אל תשנו את נקודת המבט. אם כתבתם מאמר שהטענה שלו היא שינוי חברתי, אל תשנו את דעתכם. הציבו את העובדות והציגו את טיעוני הבעד והנגד שלכם, במידה שווה.

עריכה היא מפעל אנושי. כמו כתיבה, היא חייבת להיות אישית. לפעמים, בשלב העריכה, תגלו שתהליך העריכה נתן לכם מספיק זמן למיין את כל אי ההבנות לפני הפרסום. ואם מצאתם טעות, תקנו אותה במהירות.

לפעמים תגלו שהמאמר גרוע ודורש שכתוב מקיף – ולפעמים תגלו שהוא אינו זקוק לעריכה, או שהוא מכיל שפע טיעונים מתנגשים, וזו ההזדמנות שלכם לשפר את טיעוניכם ולהציגם בצורה הטובה ביותר. ובדיוק לשם כך מבוצע תהליך העריכה. כדי לשנות ולשפר.