שיטות ליצירת קול אישי ייחודי בכתיבה

כתיבת ספר, סיפור קצר, תסריט בדיוני או בלוג, מחייבת קול אישי וייחודי. זה מה שהופך את הכתיבה למושכת, וזה מה שגורם לקוראים להימשך לסיפור. רוב האנשים יכולים לזהות את ההבדל בין טולקין להמינגווי, כי הם כותבים בקול הטבעי שלהם, כפי שהם מדברים.

הקול שלכם צריך להיות אותנטי, אבל חשוב להבין שקול וסגנון הם שני דברים שונים לחלוטין.

כשאתם מוצאים את הקול הייחודי הזה, אולי לא תוכלו אפילו להסביר איך זה קרה, ובוודאי שלה לתאר מה זה. זה היופי של הגילוי בתהליך הכתיבה. לפעמים הדברים הכי טובים פשוט מתרחשים באופן טבעי.

אבל מה זה בכלל "קול"?

הקול בכתיבה הוא לא רק שיטה ייחודית לחבר מילים, אלא רגישות ייחודית. דרך ייחודית להתבונן על העולם, השקפה שמעשירה את היצירה. אנשים רוצים לקרוא ספר שאינו דומה לשום דבר אחר. שהוא מקורי. בולט. קול.

איך תוכלו לפתח את הקול שלכם?

במידה מסוימת, זה קורה לבד. סיפורים מגיעים מתוך התת מודע. מה שמניע אתכם לכתוב הוא הקונפליקטים הפנימיים שלכם שלא נפתרו. האם שמתם לב שלמחברים האהובים עליכם יש קצב כתיבה שחוזר על עצמו? משהו שמרגיש מוכר? פרטים תיאוריים שאתם מוכנים להישבע שקראתם קודם, כגון קערה צהובה, גוון אור, סנטימטר של אפר סיגריות? זה התת מודע שעובד.

אפשר לפתח את הקול באמצעות שחרור היכולת לומר דברים בדרך הייחודית שלכם. אתם לא מדברים בדיוק כמו כולם, נכון? אז למה שתכתבו כמו כולם?

הקול בכתיבה הוא משהו שאין לאף אחד אחר

הקול של סופרי רבי מכר רבים הוא העוגן שלהם. לפעמים לוקח זמן עד שהוא פורץ החוצה, או יותר נכון, דרוש תרגול רב עד שמוצאים את הקול האישי שגורם לאנשים לקרוא את הכתיבה שלכם ללא כל חוסר נוחות.

לדעתי, הקול האישי בכתיבה הוא תכונה טבעית. אתם לא יכולים לשלוט עליו, בדיוק כפי שאינכם יכולים לשלוט על צבע העיניים שלכם, וגם לא כדאי שתשלטו עליו. סופרים רבים שפרצו לתודעת הציבור, עשו זאת לאחר שמצאו את הקול הייחודי שלהם.

כדי למצוא את הקול שלכם, שחררו את המילים שלכם

חשוב שתמצאו את הקצב המייחד את המילים שלכם, וחשוב יותר שתשחררו את שעל ליבכם. מתוך הצללים הבלתי מודעים של התת מודע שלכם, הסיפורים שלכם ימצאו את המקום שלהם וממנו ימשכו את משמעותם. אף אחד לא יכול ללמד אתכם את זה. הקול שלכם הוא העצמי שלכם בסיפור.

הקול של סופר יכול להשתנות

במיוחד כשעוסקים בכתיבה בדיונית. לא הייתם כותבים ספר רומנטי באותו אופן שבו הייתם כותבים מותחן פשע. אם אתם מחפשים לפתח קול עקבי, נסו לקרוא יצירות רבות של מחבר אחד, לחפש דפוסי כתיבה והשראה. זה יכול להיות פשוט כמו תרגול כתיבה חופשית. לעתים דרושים תרגילים רבים עד למציאת הקול שאתם מחפשים. לדוגמא, אם המספר שלכם הוא הגיבור שלכם, אולי כדאי לכם לנסות לפתח קול ייחודי בולט משלכם שמתאים לגיבור.

למשל, לכתוב מאפיינים או תכונות של המספר הזה וליצור הצהרות אופי כאילו אתם אמרתם אותן. "אני מעשן". "יש לי בעיות כעסים". "אני סובל מנדודי שינה".

מה התכונות האלו מספרות לכם על הדמות הזאת? מה זורם באופן טבעי מקצות אצבעותיכם כשאתם כותבים הצהרות אלו? אתם יכולים לגלות הרבה על הקול של הדמות שלכם, או על הקול שלכם בכתיבה, באמצעות כתיבת כל מה שעולה על הדעת. באמצעות כתיבת מילים שנשמעות לכם טבעיות. רק זכרו להמשיך לכתוב.